به نام خدا

مشخصات كلي

نام درس: علوم                                  موضوع: پستانداران                          مجري:

پايه: سوم                                سال تحصيلي: 85-84                                مدت اجرا: 30 دقيقه

تعداد فراگيران:                                  محل اجرا:                                                            تاريخ اجرا طبق طرح درس سالانه:

اهداف كلي:

با پستانداران و ويژگيهاي مهم اين گروه آشنا شوند.

در مهرت طبقه‌بندي كردن توانا شوند.

اهداف رفتاري:

انواع خصوصيات پستانداران را نام مي‌برد.

با مشاهده تصاوير جانوران خصوصيات مشترك يك جانور را با جانور ديگر تعيين مي‌كنند.

تفاوت جانوران پستاندار كه علف‌خوار و گوشتخوار هستند را بيان مي‌كند.

دليل قرار دادن خفاش را در گروه پستانداران توضيح مي‌دهد.

دلايل قرارگرفتن بعضي از جانوران در گروه پستانداران را توضيح مي‌دهد.

ويژگيهاي مشترك پستانداران را به زبان خود توضيح دهند.

تفاوت جانداران پستانداران با دوزيستان را شرح دهيد.

نسبت به زندگي حيوانات و ويژگيهاي آنها علاقه‌مندي نشان دهد.

وسايل آموزشي: (رسانه‌هاي آموزشي)

تخته سياه، گچ، ضبط صوت، نوار، كتاب درسي

روشهاي ياددهي يادگيري:

  دريافت مفهوم

كليد واژه‌ها:

  پسانداران، بچه‌زا، پشم

كارهاي مقدماتي:

سلام و احوالپرسي- حضور و غياب- شروع به كار با نام و ياد خداوند- نوشتن روز، تاريخ و نام درس بر روي تابلوي كلاس- بررسي تكاليف فراگيران- (در حين بررسي تكاليف معلم موزيك ملايمي پخش مي‌كند)

آزمون رفتار ورودي و سنجش آغازين:

از فراگيران مي‌پرسيم:

خصوصيات خزندگان را برايم بگو؟+

چرا پنگوئن جزء پرندگان است؟ (دليل بياورند)+

چرا غذاي جانوران با يكديگر تفاوت دارد؟+

آيا مي‌توانيد جانوراني را نام ببريد كه بچه مي‌زايند و به بچه‌هاي خود شير مي‌دهند؟-

آماده‌سازي و ايجاد انگيزه:

  بچه‌هاي عزيز امروز من مي‌خواهم درس را با روش جديدي آموزش بدهم.

خير

 

آري

 
  من چيزي در ذهنم هست، شما بايد خوب فكر كنيد، دقت كنيد و حدس بزنيد ولي نبايد حدس‌هاي خود را بگويند (ايجاد انگيزه) من يك جدول 2 ستوني مي‌كشم، فكر مي‌كنيد اين جدول 2 ستوني يعني چه؟ (ايجاد انگيزه)

درهمين‌حين‌ستون                          را مي‌كشيم. ولي عنوان درس را نمي‌نويسيم.

 

 

ارائه درس:

  معلم مي‌گويد: من در ستون «آري» نام حيواني را مي‌نويسم كه منظور من هست و مربوط مي‌شود به موضوع درس آنچه در ذهن من هست، ستون خير نام كشورهايي را مي‌نويسم كه مورد نظر من نيست. شما الان بايد خوب گوش كنيد، خوب نگاه كنيد، فكر كنيد و حدس بزنيد ولي نبايد حدس‌هاي خود را بگوئيد.

 

 


                                                                                                              گاو       گنجشك

رابطه بين حيواناتي كه در قسمت                                                             شير       تمساح

 آري هست را حدس بزنيد                                                                     خرس     قورباغه

                                                                                                            موش    ماهي

                                                                                                              .....     ......

حالا كساني كه رابطه‌ي بين حيواناتي كه در قسمت «آري» هست، حدس زنده‌اند، دست بگيرند. در صورتي كه حدود  فراگيران دست گرفتند به سراغ مرحله‌ي دوم مي‌رويم (وگرنه باز هم به مثال زدن ادامه مي‌دهيم)


مرحله‌ي دوم، قسمت اول

خير

 

آري

 
به فراگيران مي‌گوئيم حالا من مثال مي‌زنم و شما به من بگوئيد در قسمت آري بنويسم يا خير و يك جدول ديگر مي‌كشيم

معلم مي‌گويد: گوسفند فراگيران مي‌گويند در قسمت آري بنويسيد.(فراگيرن دست بگيرند)  گوسفند    -

معلم مي‌گويد: عقاب فراگيران مي‌گويند در قسمت خير بنويسيد.                                               -       عقاب

معلم مي‌گويد: مار فراگيران مي‌گويند در قسمت خير بنويسيد.                                                  -         مار

معلم مي‌گويد: انسان فراگيران مي‌گويند در قسمت آري بنويسيد.                                            انسان      -

(و به همين ترتيب مثالهايي مي‌زنيم)

مرحله دوم، قسمت دوم

به فراگيران مي‌گوييم، حالا هم شما نام حيوانات را بگوييد و هم بگوييد در كدام ستونها بايد قرار دهيم؟

فراگير: فيل در قسمت آري بنويسيد.

معلم: چند نفر با نظر دوستان موافق هستند؟ چند نفر مخالف هستند؟

و به همين ترتيب، درس را ادامه مي‌دهيم.

مرحله‌ي سوم

از فراگيران مي‌خواهيم حدسهاي خود را بگويند. فراگيران نظات و حدس‌هاي خود را مطرح مي‌كنند.

(معلم در حين اجراي اين مرحله تكريم مي‌كند و از آنها مي‌خواهد توضيح بيشتري بدهند ولي تشويق نمي‌كند چون در صورتي كه معلم تشويق كند بقيه‌ي فراگيران ممكن است حدس‌هاي خود را نگويند.)

فراگير: تمام حيواناتي كه در قسمت «آري» قرار گرفته‌اند، به بچه‌هاي خود شير مي‌دهند

معلم تكريم مي‌كند (سپاسگزارم، متشكرم و...)

فراگير ديگر: تمام حيواناتي كه در قسمت «آري» هستند بچه‌زا هستند ولي در قسمت «خير» ما حيوان بچه‌زا نداشتيم.

فراگير ديگر: تمام حيوانات قسمت «آري» با شش تنفس مي‌كنند.

فراگير ديگر: روي بدن تمام حيوانات در قسمت «آري» مو يا پشم بود ولي در قسمت «خير» مو يا پشم قرار نداشت.

معلم: كليه‌ي فراگيران را تشويق كنند سپس معلم (خطاب به فراگيران) مي‌گويد همان طور كه همه‌ي شما فهميديد درس امروز راجع به حيواناتي بود كه خصوصيات زير را دارند. (روي تابلو مي‌نويسيم).

با شش تنفس مي‌كنند، بدن آنها از مو يا پشم پوشيده است، بچه‌زا هستند و به بچه‌هاي خود شير مي‌دهند.

كسي مي‌داند ما به اين گروه از جانوران چه مي‌گوئيم؟

در صورتي كه جوابي شنيده نشد معلم خود پاسخ مي‌دهد و سپس از روي درس خوانده مي‌شود.

(متذكر شويم كه در پايان هنوز بچه‌ها نتوانسته منظور و شاخص‌ها را بيان كنند جدولي رسم مي‌كنيم و توي هر ستون شاخص‌هاي يك حيوان پستاندار فهرست مي‌كنيم و حيوانات را طبقه‌بندي كنيد.)

 ارزشيابي تكويني: معلم از تعدادي از فراگيران سؤالاتي مانند نمونه‌ي زير مي‌پرسد.

چرا خرس جزء پستانداران است؟

خصوصيات پستانداران را نام ببريد؟

و...

تعيين تكليف: (براي اينكه معلم تفاوتهاي فردي را در نظر بگيرد چند نوع تكليف مشخص مي‌كند)

فراگيران گزارشي در مورد يك يا دو حيواناتي كه در اطراف آنها زندگي مي‌كنند (و يا به آنها علاقه دارند) بنويسد و در اين گزارش در مورد نوع غذاي اين جانور، محل زندگي آنها، نوع غذا اهلي يا وحشي بودن آن، پوشش بدن، مورد استفاده و يا فوايد حيوان بنويسد و به كلاس ارائه دهد.

*       از والدين خود بخواهد نام تعدادي از جانوران مهره‌دار برايش بگويد و سپس فراگير بايد آنها را بر اساس مطالبي كه خوانده است طبقه‌بندي كند.

*       آيا نهنگ يا خفاش جزء پستانداران هستند يا نه؟ (دليل خود را بنويسيد).

             تعيين موضوع جلسه‌ي آينده

ان شاء ا... مي‌خواهيم در جلسه‌ي آينده در مورد طبقه‌بندي حيوانات و اينكه چه حيواني مربوط به كدام طبقه است و دليل آن مطالب بيشتر بياموزيم.

طرح سامان ده كتاب علوم سوم

در يك سال تحصيلي ´ ماه مفيد داريم    هفته 32= 4 ´ 8

كسر امتحانات دي ماه (نوبت اول)     هفته 30 = 2 32

كسر 2 هفته ايام نوروز                   هفته 28 = 2- 30

كسر حوادث غيرمترقبه، اعتياد و...     هفته 25 = 3 28

(علوم در يك هفته دو جلسه و در هفته‌ي بعد سه جلسه علوم داريم)

جلسه تدريس 63 @ (هر هفته 2 جلسه و نيم) ´ 25 هفته‌ي مفيد داريم

وقت براي تدريس       2835 = 45 ´ 63 جلسه

                              25 @ تعداد صفحات كتاب :  2835

25 دقيقه براي هر صفحه‌اي وقت دارم تا تدريس انجام دهم.

 

 

نمونه چك ليست مطابق با هدفهاي يك دروس

                    نام فراگيران

      مواردارزشيابي شد

علي

حسن

حسين

محمد

رسول

شركت در كار گروهي

 

 

 

 

 

به سخنان معلم با علاقه گوش مي‌كند

 

 

 

 

 

به صحبتهاي همكلاسي‌هايش توجه دارد

 

 

 

 

 

مي‌تواند حدسهاي خود را تا وقتي كه ما نخواسته‌ايم نگويد